5,2 miljard euro voor een betere mobiliteit
De Brusselse regering kiest resoluut voor het openbaar vervoer om de levenskwaliteit in de stad te verhogen. Door 5,2 miljard te investeren wil ze tegen 2025 meer metro's, trams en bussen inzetten om files, vervuiling, stress en geluidsoverlast tegen te gaan. De modernisering, uitbreiding en verdichting van het net zal zorgen voor kortere wachttijden, minder overstappen en een toegankelijker openbaar vervoer. Zo evolueert bus, tram en metro nemen van een verplichting naar een manier van leven.
Lijst met links
Nieuw busplan
Op weg naar een mobielere hoofdstad.
De structuur van het busnet van de MIVB heeft in meer dan 30 jaar geen ingrijpende veranderingen ondergaan. De Brusselse bevolking neemt weer toe, nieuwe wijken komen tot stand en het stadsverkeer wordt steeds drukker. Daarom heeft de MIVB voor haar buslijnen een ambitieus plan bedacht. Het project voorziet hogere frequenties, kortere wachttijden en betere aansluitingen. Na een uitvoerig overleg werd het nieuwe busplan goedgekeurd door de Brusselse Hoofstedelijke regering.
Voor meer informatie, bezoek www.busplan.brussels
Dit is het begin van een vierjarig proces die de mobiliteit in de hoodstad geleidelijk aan zal verbeteren.
In totaal zullen 15 van de oorspronkelijke 50 buslijnen van het MIVB-net identiek blijven.
Voor 33 lijnen zal minstens een reisweg wijzigen en 2 lijnen zullen afgeschaft worden (meerbepaald overgenomen worden door andere). Er komen vier nieuwe lijnen bij.
Nieuwe bussen
Meer bussen om Brussel beter te bedienen
De verjonging van het park
Investering: € 332 miljoen
Een bus heeft een gemiddelde levensduur van een 15-tal jaar. De vernieuwing van de vloot van ongeveer 800 voertuigen is dus bijna onophoudelijk. Met de nieuwe verbindingen voorzien in het kader van het busplan zou het aantal voertuigen per lijn nog verder moeten stijgen. Sinds 2018, zal de MIVB 141 hybride bussen de fabrikant Iveco, 110 hybride standaardbussen besteld, alsook 7 elektrische minibussen, 5 elektrische standaardbussen en 25 elektrische gelede bussen in ontvangst hebben genomen.
In totaal zullen er 288 nieuwe bussen zijn geleverd waardoor de totale capaciteit van het busnet van de MIVB met ongeveer 32% zal toenemen.
De nieuwe stelplaatsen
Investering Klein Eiland: € 14 miljoen
Om deze nieuwe busvloot te kunnen stallen, moeten er opnieuw werken uitgevoerd worden aan de site "Klein Eiland" in Anderlecht. Tevens een tweede nieuwe stelplaats, met minstens een evenwaardige capaciteit, werd opgericht ten noorden van het gewest in Marly. Een ligging die met name een optimale stedelijke integratie mogelijk heeft gemaakt.
Hoe werkt een hybride bus?
Een hybride bus is een bus die gedeeltelijk werkt op elektriciteit. De motor wordt aangedreven door brandstof. Bij het remmen wordt die energie omgezet in elektriciteit, opgeslagen en vervolgens gebruikt voor het optrekken. Dit systeem is bijzonder efficiënt in een stadsomgeving waar vaker wordt opgetrokken dan op lange afstanden.
Momenteel beschikt de MIVB nog zo'n 500 dieselbussen. De bussen van de MIVB leggen jaarlijks nagenoeg 25 miljoen kilometer af en verwezenlijken 118 miljoen ritten.
Nieuwe trams
Nieuwe trams voor de hoofdstad van de toekomst
De modernisering
Investering: € 266 miljoen
Hoewel Brussel vandaag voornamelijk bediend wordt door trams van de nieuwe generatie, dateren een honderdtal voertuigen van de jaren 70. Door hun nauwe deuren, het opstapje en tekenen van veroudering, voldoen ze niet meer aan de verwachtingen van de klanten, die steeds meer gewend raken aan de moderne trams. Deze trams zullen geleidelijk vervangen worden door voertuigen van de laatste generatie, die groter en vooral comfortabeler zijn. Grotere informatieschermen, meer valideertoestellen, nieuwe zetelindeling en een multimodale ruimte (PBM, kinderwagens, fietsen) vervolledigen de inrichting.
De MIVB ondertekende een raamakkoord voor de bestelling van 175 nieuwe trams. De levering van de eerste 90 exemplaren vindt plaats vanaf 2021.
De nieuwe stelplaatsen
Investering: € 130 miljoen
Langere trams bieden meer plaats en vergen dus nieuwe stelplaatsen.
Een eerste stelplaats, Marconi, werd gebouwd langs de Ruisbroeksesteenweg in Ukkel. Hiervoor wordt een budget van € 67 M vrijgemaakt. Men zal er 75 trams van het type T3000 (32m) kunnen stallen en onderhouden.
Tegelijkertijd wordt de bouw van een tweede nieuwe stelplaats ten noorden van het gewest onderzocht. Deze stelplaats zal mogelijk maken om tegen 2025 ten laatste dagelijks een dertigtal trams kunnen stallen en onderhouden. Een investering van € 63 M.
Betere bediening noord en oost
Nieuwe tramlijnen richting Heizel en Roodebeek
Investering: € 81,5 miljoen
Omdat Brussel leeft en beweegt en omdat de vraag naar mobiliteit stijgt, zullen nieuwe tramlijnen het huidige netwerk tegen 2025 vervolledigen. In dit stadium, worden er al drie projecten voor nieuwe tramdiensten uitgewerkt.
1) De verlenging van lijn 9 van het noorden van Jette naar het metrostation Koning Boudewijn.
2) De creatie van een nieuwe lijn om het stadscentrum met Neder-Over-Heembeek te verbinden.
3) De creatie van een nieuwe lijn die Karel Rogierplein met Tour & Taxis verbindt.
Modernisering metrolijnen
Nieuwe metrostellen – Verhoogde frequentie
Investering: € 531 miljoen
Veertig jaar na de eerste indienststelling worden zowel de stellen als de infrastructuur van de metrolijnen geleidelijk aan gemoderniseerd. Het snelheidscontrolesysteem zal vernieuwd worden met het oog op het terugbrengen van het doorkomstinterval tussen elk stel op 120 seconden i.p.v. de huidige 150 seconden. Van 24 doorkomsten per uur zal men er zo 30 krijgen langs het gemeenschappelijke deel van de twee lijnen, tussen het Weststation en Merode.
Om dit nieuwe aanbod te kunnen verzekeren maar ook om stapsgewijs de oude oranje stellen te vervangen, zullen nieuwe metrostellen met een moderne "look", de M7, besteld worden. Het contract werd getekend in oktober 2016 en voorziet in een eerste levering van 22 treinen.
Om deze stellen te stallen en te onderhouden, wordt er een nieuwe stelplaats afgewerkt achter het bestaande eindpunt Erasmus in Anderlecht, meer precies onder de Henri Simonetlaan.
Nieuwe metrolijn Albert-Bordet
Metro Noord-Zuid
Investering: € 1,4 miljard
De vraag naar openbaar vervoer in het centrum en het noorden van het gewest groeit gestaag en ondermijnt geleidelijk de maximale capaciteit van de trams. Dankzij de uitbreiding van de metro naar Schaarbeek en Evere zal het stijgend aantal klanten in dit gedeelte van de stad opgenomen worden.
Hiervoor zal de huidige noord-zuidas van de premetro in een metro veranderd worden en zal de tunnel verlengd worden met meer dan 4 km voorbij het Noordstation tot Bordet, nabij het S-station van de spoorwegen: zo zullen 7 bijkomende stations ontstaan. Het Albertstation zal omgebouwd worden tot een echt overstapknooppunt.
Om de bediening van deze nieuwe infrastructuur te kunnen garanderen, zal men meer metrostellen moeten bestellen en zal een nieuwe stelplaats gebouwd worden in Haren, langs de reeds bestaande bus- en tramstelplaatsen
Renovatie van stations
Een verdiende verbouwing van de stations
Investering: € 228,5 miljoen
Het programma voor de geleidelijke renovatie van de 69 bestaande stations zal samen met die van de vervanging van de verouderde roltrappen voortgezet worden.
In 2016, na het afronden van de complexe verbouwingswerken in de stations Kunst‑Wet, Rogier en Schuman, zijn even grootse inrichtings- en/of renovatiewerken gestart voor de stations Beurs, De Brouckère (oost-westas) en Centraal station.
De omzetting van de noord-zuidas van de premetro in metro tegen 2024 zorgt dat het station Albert tevens een grondige restyling ondergaat.
De werken om de toegankelijkheid tot de Brusselse metro voor gehandicapten te verzekeren zullen eveneens voortgezet worden.
Voor wat betreft de 575 roltrappen in de 69 bestaande stations, dateren de oudsten van 1969, wanneer de eerste stations in dienst werden gesteld. Met de samenwerking van de MIVB, zal het Gewest het huidige vernieuwingsprogramma verderzetten en zo 14 eenheden per jaar vervangen. Dit gebeurt volgens een voorrangslijst met het oog op een optimalisering van de betrouwbaarheid van deze mechanische trappen.